D38999/26MD19JN-LC
Mfr.Part #
D38999/26MD19JN-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLG HSG FMALE 19POS INLINE
Stock
38
In Stock :
38
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Size :
20
Contact Type :
19
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Plug Housing
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
15-19
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
ECCN Code :
EAR99
Shielded
Published :
2014
Packaging :
Bulk
Housing Color :
Silver
Type :
For Female Sockets
JESD-609 Code :
e4
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
IEC Conformance :
No
Note :
Contacts Not Included
Factory Lead Time :
12 Weeks
Filter Feature :
Option :
GENERAL PURPOSE
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Reach Compliance Code :
Unknown
Total Number of Contacts :
19
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD19JN-LC Overview
D38999/26MD19JN-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD19JN-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD19JN-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT