D38999/26MD19JN
Mfr.Part #
D38999/26MD19JN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 19C 19#20 SKT PLUG
Stock
11
In Stock :
11
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Shell Finish :
Nickel
Termination :
Crimp
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Factory Lead Time :
24 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
IEC Conformance :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Empty Shell :
No
Current Rating (Amps) :
7.5A
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
N (Normal)
Composite
Applications :
Aviation, Marine, Military
Fastening Type :
Threaded
Pbfree Code :
yes
Option :
GENERAL PURPOSE
Feature :
Coupling Nut
Insert Material :
Thermoplastic
Mixed Contacts :
Contact Finish - Mating :
Gold
Filter Feature :
Shell Size - Insert :
15-19
DIN Conformance :
Datasheets
D38999/26MD19JN
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26MD19JN Overview
D38999/26MD19JN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MD19JN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MD19JN Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER