D38999/26MD19JN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD19JN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Stock
11
In Stock :
11
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mixed Contacts :
No
Number of Positions :
19
Feature :
Coupling Nut
Filter Feature :
No
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
N (Normal)
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Threaded
Current Rating (Amps) :
7.5A
Pbfree Code :
yes
Shielding :
Shielded
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Total Number of Contacts :
19
Empty Shell :
Shell Size, MIL :
D
Option :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Nickel
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
IEC Conformance :
DIN Conformance :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Size - Insert :
15-19
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insert Material :
Thermoplastic
Factory Lead Time :
24 Weeks
MIL Conformance :
yes
Shell Material :
Composite
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
D38999/26MD19JN
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26MD19JN Overview
D38999/26MD19JN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MD19JN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MD19JN Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER