D38999/26MD19JE
Mfr.Part #
D38999/26MD19JE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 19C 19#20 SKT PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mixed Contacts :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ratings :
Environment Resistant
Shielded
Color :
Silver
Shell Finish :
Electroless Nickel
19
Termination :
Bulk
Published :
Filter Feature :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Factory Lead Time :
12 Weeks
Gender :
Male
JESD-609 Code :
e4
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
IEC Conformance :
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Empty Shell :
Pbfree Code :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Fastening Type :
Threaded
Orientation :
E
Mount :
Free Hanging
19
Datasheets
D38999/26MD19JE
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk E Threaded
D38999/26MD19JE Overview
D38999/26MD19JE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD19JE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD19JE Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER