D38999/26MD19JD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD19JD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 19C 19#20 SKT PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Plug, Female Sockets
DIN Conformance :
No
MIL Conformance :
yes
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Material :
COPPER ALLOY
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Finish :
Electroless Nickel
Fastening Type :
Threaded
Ratings :
Environment Resistant
Mixed Contacts :
No
Color :
Silver
Applications :
Aviation, Marine, Military
Total Number of Contacts :
19
Empty Shell :
Shell Material :
Composite
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mount :
Free Hanging
Termination :
Crimp
Filter Feature :
IEC Conformance :
JESD-609 Code :
e4
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Shell Size, MIL :
D
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
19
Shell Size - Insert :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Gender :
Male
Published :
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish - Mating :
Gold
Pbfree Code :
Datasheets
D38999/26MD19JD
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk Threaded
D38999/26MD19JD Overview
D38999/26MD19JD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD19JD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD19JD Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER