D38999/26MD19JD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD19JD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Positions :
19
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
DIN Conformance :
No
Shell Material :
Composite
IEC Conformance :
No
Published :
Shell Size, MIL :
D
Contact Finish - Mating :
Gold
Mixed Contacts :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Total Number of Contacts :
19
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Empty Shell :
Pbfree Code :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Gender :
Male
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Color :
Silver
Shell Finish :
Electroless Nickel
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Fastening Type :
Threaded
Filter Feature :
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ratings :
Environment Resistant
MIL Conformance :
yes
JESD-609 Code :
e4
Packaging :
Bulk
Mount :
Free Hanging
Shielding :
Shielded
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
D38999/26MD19JD
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk Threaded
D38999/26MD19JD Overview
D38999/26MD19JD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD19JD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD19JD Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER