D38999/26MD19JD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD19JD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MD19JD
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Option :
GENERAL PURPOSE
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mixed Contacts :
No
Pbfree Code :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Size - Insert :
Shielding :
Shielded
JESD-609 Code :
e4
Mount :
Free Hanging
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Silver
MIL Conformance :
yes
Shell Finish :
Electroless Nickel
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size, MIL :
D
Total Number of Contacts :
19
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Ratings :
Environment Resistant
Fastening Type :
Threaded
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Material :
Composite
Gender :
Male
Applications :
Aviation, Marine, Military
Empty Shell :
Termination :
Crimp
Number of Positions :
19
Filter Feature :
DIN Conformance :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Published :
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
IEC Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
D38999/26MD19JD
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk Threaded
D38999/26MD19JD Overview
D38999/26MD19JD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD19JD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD19JD Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER