D38999/26MD19JC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD19JC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MD19JC
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Gender :
Male
Orientation :
C
Option :
GENERAL PURPOSE
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
MIL Conformance :
yes
Published :
2001
Packaging :
Bulk
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Number of Positions :
19
Factory Lead Time :
12 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
Environment Resistant
HTS Code :
Fastening Type :
Threaded
Shielding :
Shielded
Total Number of Contacts :
19
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Silver
Termination :
Crimp
Empty Shell :
No
JESD-609 Code :
e4
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Size - Insert :
15-19
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shell Size, MIL :
D
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mixed Contacts :
No
DIN Conformance :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shell Material :
Composite
Ratings :
Environment Resistant
Filter Feature :
IEC Conformance :
Mount :
Free Hanging
Applications :
Aviation, Marine, Military
Pbfree Code :
Datasheets
D38999/26MD19JC
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
D38999/26MD19JC Overview
D38999/26MD19JC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD19JC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD19JC Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER