D38999/26MD19JC
Mfr.Part #
D38999/26MD19JC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mount :
Free Hanging
Gender :
Male
Shell Size - Insert :
15-19
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Filter Feature :
No
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Number of Positions :
19
MIL Conformance :
yes
Ingress Protection :
Environment Resistant
Orientation :
C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Composite
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Electroless Nickel
Applications :
Aviation, Marine, Military
Option :
GENERAL PURPOSE
Total Number of Contacts :
19
Published :
2001
Color :
Silver
IEC Conformance :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
Contact Finish - Mating :
Gold
DIN Conformance :
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
JESD-609 Code :
e4
HTS Code :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Empty Shell :
Bulk
Ratings :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Mixed Contacts :
Fastening Type :
Threaded
Datasheets
D38999/26MD19JC
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
D38999/26MD19JC Overview
D38999/26MD19JC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD19JC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD19JC Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER