D38999/26MD19JB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD19JB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 19POS GOLD CRIMP
Stock
23
In Stock :
23
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Pbfree Code :
No
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mixed Contacts :
No
MIL Conformance :
yes
Total Number of Contacts :
19
Shell Size, MIL :
D
Filter Feature :
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
15-19
Shell Finish :
Electroless Nickel
Empty Shell :
Packaging :
Bulk
Orientation :
B
Termination :
Crimp
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Option :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Applications :
Aviation, Marine, Military
Gender :
Male
JESD-609 Code :
e4
DIN Conformance :
Color :
Silver
Fastening Type :
Threaded
IEC Conformance :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Number of Positions :
19
Published :
2001
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Shell Material :
Composite
Mount :
Free Hanging
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Ratings :
Environment Resistant
Datasheets
D38999/26MD19JB
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk B Threaded
D38999/26MD19JB Overview
D38999/26MD19JB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD19JB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD19JB Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER