D38999/26MD19JB
Mfr.Part #
D38999/26MD19JB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 19C 19#20 SKT PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Applications :
Aviation, Marine, Military
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Filter Feature :
No
Ratings :
Environment Resistant
Pbfree Code :
No
Ingress Protection :
Environment Resistant
DIN Conformance :
Shell Size, MIL :
D
Gender :
Male
Color :
Silver
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Mixed Contacts :
Orientation :
B
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Bulk
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Fastening Type :
Threaded
IEC Conformance :
MIL Conformance :
yes
Shell Material :
Composite
Total Number of Contacts :
19
Shell Finish :
Electroless Nickel
Termination :
Crimp
JESD-609 Code :
e4
Empty Shell :
Mount :
Free Hanging
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Option :
GENERAL PURPOSE
Published :
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
D38999/26MD19JB
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk B Threaded
D38999/26MD19JB Overview
D38999/26MD19JB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD19JB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD19JB Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER