D38999/26MD19JA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD19JA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MD19JA
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
Feature :
Coupling Nut
DIN Conformance :
No
Packaging :
Bulk
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shell Size - Insert :
15-19
Factory Lead Time :
24 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Size, MIL :
D
Empty Shell :
No
IEC Conformance :
Orientation :
A
Pbfree Code :
yes
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
19
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Finish :
Nickel
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shielding :
Shielded
Insert Material :
Thermoplastic
Mixed Contacts :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Total Number of Contacts :
19
MIL Conformance :
yes
Filter Feature :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material :
Composite
Datasheets
D38999/26MD19JA
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
D38999/26MD19JA Overview
D38999/26MD19JA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MD19JA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MD19JA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER