D38999/26MD19JA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD19JA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 19POS GOLD CRIMP
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
IEC Conformance :
No
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
19
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Insert Material :
Thermoplastic
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shell Size, MIL :
D
Termination :
Crimp
Current Rating (Amps) :
7.5A
Packaging :
Bulk
DIN Conformance :
No
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
15-19
MIL Conformance :
yes
Feature :
Coupling Nut
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Filter Feature :
Pbfree Code :
yes
Shell Finish :
Nickel
Empty Shell :
Shielding :
Shielded
Orientation :
A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material :
Composite
Fastening Type :
Threaded
Total Number of Contacts :
19
Mixed Contacts :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Datasheets
D38999/26MD19JA
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
D38999/26MD19JA Overview
D38999/26MD19JA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MD19JA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MD19JA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER