D38999/26MD19JA
Mfr.Part #
D38999/26MD19JA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Applications :
Aviation, Marine, Military
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Size, MIL :
D
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
No
Termination :
Total Number of Contacts :
19
Operating Temperature :
-65°C~200°C
DIN Conformance :
Mixed Contacts :
Feature :
Coupling Nut
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Insert Material :
Thermoplastic
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating (Amps) :
7.5A
Orientation :
A
Number of Positions :
19
Shell Finish :
Nickel
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Shell Size - Insert :
15-19
Datasheets
D38999/26MD19JA
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
D38999/26MD19JA Overview
D38999/26MD19JA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MD19JA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MD19JA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER