D38999/26MD19HN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD19HN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MD19HN
Stock
18
In Stock :
18
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Feature :
Coupling Nut
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Finish :
Nickel
Insert Material :
Thermoplastic
Connector Type :
Plug, Male Pins
Fastening Type :
Threaded
Pbfree Code :
yes
Empty Shell :
No
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Filter Feature :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
7.5A
Total Number of Contacts :
19
Mixed Contacts :
Number of Positions :
19
Shell Size, MIL :
D
DIN Conformance :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
15-19
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
yes
Shell Material :
Composite
Option :
GENERAL PURPOSE
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
IEC Conformance :
Orientation :
N (Normal)
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Datasheets
D38999/26MD19HN
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26MD19HN Overview
D38999/26MD19HN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MD19HN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MD19HN Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER