D38999/26MD19HE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD19HE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG MALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mixed Contacts :
No
DIN Conformance :
No
JESD-609 Code :
e4
Published :
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
HTS Code :
Gender :
Male
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Crimp
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Plug, Male Pins
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish - Mating :
Gold
Pbfree Code :
Packaging :
Bulk
Shell Size, MIL :
D
Orientation :
E
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Total Number of Contacts :
19
Fastening Type :
Threaded
Ratings :
Environment Resistant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Material :
Composite
Shielding :
Shielded
Color :
Silver
IEC Conformance :
Filter Feature :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shell Size - Insert :
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
MIL Conformance :
yes
Mount :
Free Hanging
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Positions :
19
Empty Shell :
Datasheets
D38999/26MD19HE
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk E Threaded
D38999/26MD19HE Overview
D38999/26MD19HE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD19HE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD19HE Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER