D38999/26MD19HE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD19HE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MD19HE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Silver
Mixed Contacts :
No
Published :
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Mount :
Free Hanging
Factory Lead Time :
12 Weeks
Termination :
Crimp
Total Number of Contacts :
19
Connector Type :
Plug, Male Pins
Gender :
Male
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Finish :
Electroless Nickel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
JESD-609 Code :
e4
Applications :
Aviation, Marine, Military
IEC Conformance :
No
Shielding :
Shielded
MIL Conformance :
yes
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Material :
Composite
HTS Code :
Orientation :
E
DIN Conformance :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Pbfree Code :
Packaging :
Bulk
Ratings :
Environment Resistant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Empty Shell :
Fastening Type :
Threaded
Shell Size, MIL :
D
Number of Positions :
19
Filter Feature :
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
D38999/26MD19HE
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk E Threaded
D38999/26MD19HE Overview
D38999/26MD19HE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD19HE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD19HE Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER