D38999/26MD19HD-LC
Mfr.Part #
D38999/26MD19HD-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSG MALE 19POS INLINE
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Orientation :
D
Contact Type :
Crimp
Ingress Protection :
Environment Resistant
Connector Type :
Plug Housing
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Housing Color :
Silver
Number of Pins :
20
Contact Shape :
Circular
1 (Unlimited)
Published :
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
19
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shell Finish :
Electroless Nickel
Type :
For Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Size :
20
Threaded
Note :
Contacts Not Included
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD19HD-LC Overview
It comes in Plug Housing packaging.The device's mounting type is Free Hanging (In-Line).In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series of products.This part shares lots of benefits with other For Male Pins products.When operating, it is possible to ensure that Coupling Nut, Self Locking is maintained.The device is equipped with 20 pins.
D38999/26MD19HD-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD19HD-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD19HD-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT