D38999/26MD19HD
Mfr.Part #
D38999/26MD19HD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG MALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Published :
Option :
GENERAL PURPOSE
Total Number of Contacts :
19
DIN Conformance :
No
Shielding :
Shielded
JESD-609 Code :
e4
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Plug, Male Pins
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Finish :
Electroless Nickel
Empty Shell :
No
19
Filter Feature :
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
MIL Conformance :
yes
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Gender :
Male
Applications :
Aviation, Marine, Military
Termination :
D
Mount :
Free Hanging
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Resistant
HTS Code :
Pbfree Code :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Color :
Silver
Mixed Contacts :
Fastening Type :
Threaded
IEC Conformance :
Ratings :
Environment Resistant
Datasheets
D38999/26MD19HD
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk Threaded
D38999/26MD19HD Overview
D38999/26MD19HD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD19HD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD19HD Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER