D38999/26MD19HC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD19HC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MD19HC
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
19
Number of Pins :
20
Shell Size, MIL :
D
IEC Conformance :
No
Orientation :
C
Termination :
Crimp
Applications :
Aviation, Marine, Military
Published :
2001
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Material :
Composite
Option :
GENERAL PURPOSE
Color :
Silver
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish - Mating :
Gold
Pbfree Code :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Total Number of Contacts :
19
Packaging :
Bulk
MIL Conformance :
yes
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Ratings :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
15-19
Fastening Type :
Threaded
Gender :
Male
JESD-609 Code :
e4
Mount :
Free Hanging
Filter Feature :
Empty Shell :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
DIN Conformance :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connector Type :
Plug, Male Pins
Mixed Contacts :
Datasheets
D38999/26MD19HC
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
D38999/26MD19HC Overview
Packaging for this item is Plug, Male Pins.There is a mounting type of Free Hanging (In-Line) for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Devices with 20 pins are available.In many ways, its Coupling Nut, Self Locking feature makes it more powerful.Free Hanging is used to mount the part.In this case, the device operates at -65°C~200°C Operating Temperature.
D38999/26MD19HC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD19HC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD19HC Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER