D38999/26MD19HC
Mfr.Part #
D38999/26MD19HC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 19C 19#20 PIN PLUG
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Filter Feature :
No
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e4
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Shell Size, MIL :
D
Number of Pins :
20
MIL Conformance :
yes
Number of Positions :
19
Total Number of Contacts :
19
Ratings :
Coupling Nut, Self Locking
Gender :
Male
Shell Size - Insert :
15-19
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
DIN Conformance :
No
Mount :
Free Hanging
Pbfree Code :
Bulk
Color :
Silver
Published :
2001
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Option :
GENERAL PURPOSE
Applications :
Aviation, Marine, Military
Composite
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Crimp
Orientation :
C
IEC Conformance :
Mixed Contacts :
Empty Shell :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
D38999/26MD19HC
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
D38999/26MD19HC Overview
Packaging for this item is Plug, Male Pins.There is a mounting type of Free Hanging (In-Line) for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Devices with 20 pins are available.In many ways, its Coupling Nut, Self Locking feature makes it more powerful.Free Hanging is used to mount the part.In this case, the device operates at -65°C~200°C Operating Temperature.
D38999/26MD19HC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD19HC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD19HC Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER