D38999/26MD19HB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD19HB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MD19HB
Stock
17
In Stock :
17
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Number of Pins :
20
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
IEC Conformance :
No
Pbfree Code :
No
Number of Positions :
19
Shielding :
Shielded
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mount :
Free Hanging
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
DIN Conformance :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Published :
2001
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
B
Shell Size, MIL :
D
Shell Material :
Composite
Filter Feature :
Total Number of Contacts :
19
Mixed Contacts :
Empty Shell :
Fastening Type :
Threaded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Size - Insert :
15-19
Contact Material :
COPPER ALLOY
JESD-609 Code :
e4
Ratings :
Environment Resistant
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Termination :
Crimp
Option :
GENERAL PURPOSE
MIL Conformance :
yes
Connector Type :
Plug, Male Pins
Ingress Protection :
Environment Resistant
Color :
Silver
Packaging :
Bulk
Gender :
Male
Datasheets
D38999/26MD19HB
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk B Threaded
D38999/26MD19HB Overview
Packaging for this item is Plug, Male Pins.There is a mounting type of Free Hanging (In-Line) for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Devices with 20 pins are available.In many ways, its Coupling Nut, Self Locking feature makes it more powerful.Free Hanging is used to mount the part.In this case, the device operates at -65°C~200°C Operating Temperature.
D38999/26MD19HB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD19HB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD19HB Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER