D38999/26MD19HB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD19HB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG MALE 19POS GOLD CRIMP
Stock
17
In Stock :
17
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shielding :
Shielded
Empty Shell :
No
JESD-609 Code :
e4
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
No
Shell Size - Insert :
15-19
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mount :
Free Hanging
Fastening Type :
Threaded
Color :
Silver
Number of Pins :
20
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Termination :
Crimp
Pbfree Code :
Orientation :
B
Total Number of Contacts :
19
Number of Positions :
19
Shell Size, MIL :
D
Ratings :
Environment Resistant
Mixed Contacts :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Packaging :
Bulk
Filter Feature :
Shell Material :
Composite
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Applications :
Aviation, Marine, Military
Gender :
Male
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
MIL Conformance :
yes
Published :
2001
Ingress Protection :
Environment Resistant
Option :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
DIN Conformance :
Datasheets
D38999/26MD19HB
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk B Threaded
D38999/26MD19HB Overview
Packaging for this item is Plug, Male Pins.There is a mounting type of Free Hanging (In-Line) for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Devices with 20 pins are available.In many ways, its Coupling Nut, Self Locking feature makes it more powerful.Free Hanging is used to mount the part.In this case, the device operates at -65°C~200°C Operating Temperature.