D38999/26MD19HA
Mfr.Part #
D38999/26MD19HA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Thermoplastic
D
Factory Lead Time :
24 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Threaded
Applications :
Aviation, Marine, Military
yes
Current Rating (Amps) :
7.5A
Feature :
Coupling Nut
Mixed Contacts :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Filter Feature :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Total Number of Contacts :
19
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
A
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shell Finish :
Nickel
Datasheets
D38999/26MD19HA
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
D38999/26MD19HA Overview
D38999/26MD19HA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MD19HA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MD19HA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER