D38999/26MD19BN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD19BN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLG HSG FMALE 19POS INLINE
Stock
113
In Stock :
113
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Filter Feature :
No
Housing Color :
Silver
Gender :
FEMALE
Contact Plating :
Gold
Shell Size - Insert :
15-19
Factory Lead Time :
12 Weeks
Radiation Hardening :
No
Body Plating :
Electroless Nickel
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Type :
Crimp
Fastening Type :
Threaded
Contact Shape :
Circular
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Military Standard :
MIL-DTL-38999
DIN Conformance :
Shell Size, MIL :
D
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shielding :
Shielded
Mount :
CABLE
Connector Type :
Plug Housing
JESD-609 Code :
e4
Pbfree Code :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Empty Shell :
yes
MIL Conformance :
yes
Ingress Protection :
Environment Resistant
Note :
Contacts Not Included
Packaging :
Bulk
Option :
GENERAL PURPOSE
Published :
2006
Shell Material :
Composite
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Total Number of Contacts :
19
Type :
For Female Sockets
REACH SVHC :
Unknown
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Size :
20
Orientation :
N (Normal)
Number of Positions :
19
IEC Conformance :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
D38999/26MD19BN
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD19BN Overview
D38999/26MD19BN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD19BN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD19BN Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT