D38999/26MD19BN
Mfr.Part #
D38999/26MD19BN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 19C 19#20 SKT PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Plug Housing
Shell Size - Insert :
JESD-609 Code :
e4
ROHS3 Compliant
Gender :
FEMALE
Filter Feature :
No
Contact Shape :
Circular
Type :
For Female Sockets
Housing Color :
Silver
yes
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Radiation Hardening :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Plating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Resistant
DIN Conformance :
Contact Size :
20
Shell Size, MIL :
D
Note :
Contacts Not Included
Published :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Number of Positions :
19
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Type :
Threaded
Body Plating :
Electroless Nickel
Factory Lead Time :
12 Weeks
Total Number of Contacts :
19
REACH SVHC :
Unknown
MIL Conformance :
yes
Mount :
CABLE
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
N (Normal)
Shell Finish :
Electroless Nickel
Option :
GENERAL PURPOSE
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Datasheets
D38999/26MD19BN
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD19BN Overview
D38999/26MD19BN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD19BN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD19BN Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT