D38999/26MD19BD
Mfr.Part #
D38999/26MD19BD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 19C 19#20 SKT PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Size, MIL :
D
Gender :
FEMALE
Shell Finish :
Electroless Nickel
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Pbfree Code :
No
Contact Size :
20
Body Plating :
Electroless Nickel
Filter Feature :
Contact Plating :
Connector Type :
Plug Housing
Factory Lead Time :
12 Weeks
Option :
GENERAL PURPOSE
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Note :
Contacts Not Included
Empty Shell :
yes
JESD-609 Code :
e4
Ingress Protection :
Environment Resistant
Military Standard :
MIL-DTL-38999
MIL Conformance :
yes
Published :
Shell Material :
Composite
Type :
For Female Sockets
1 (Unlimited)
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~200°C
DIN Conformance :
ECCN Code :
EAR99
REACH SVHC :
Unknown
Housing Color :
Silver
Contact Shape :
Circular
Datasheets
D38999/26MD19BD
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD19BD Overview
D38999/26MD19BD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD19BD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD19BD Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT