D38999/26MD19BD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD19BD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MD19BD
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Type :
For Female Sockets
Shell Size - Insert :
Published :
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
No
Contact Type :
Crimp
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Option :
GENERAL PURPOSE
DIN Conformance :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
19
Housing Color :
Silver
Contact Size :
20
Body Plating :
Electroless Nickel
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Finish :
Electroless Nickel
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Filter Feature :
Packaging :
Bulk
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Empty Shell :
yes
Note :
Contacts Not Included
REACH SVHC :
Unknown
Shielding :
Shielded
Contact Shape :
Circular
Shell Size, MIL :
D
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
JESD-609 Code :
e4
Connector Type :
Plug Housing
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Gender :
FEMALE
Total Number of Contacts :
19
IEC Conformance :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Fastening Type :
Threaded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Plating :
Gold
Shell Material :
Composite
MIL Conformance :
yes
Datasheets
D38999/26MD19BD
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD19BD Overview
D38999/26MD19BD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD19BD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD19BD Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT