D38999/26MD19BD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD19BD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLG HSG FMALE 19POS INLINE
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Type :
For Female Sockets
DIN Conformance :
No
Shell Material :
Composite
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shielding :
Shielded
REACH SVHC :
Unknown
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Housing Color :
Silver
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Shape :
Circular
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Filter Feature :
No
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Positions :
19
Pbfree Code :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Published :
Contact Plating :
Gold
ECCN Code :
EAR99
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
20
Packaging :
Bulk
Body Plating :
Electroless Nickel
Connector Type :
Plug Housing
Contact Type :
Crimp
Empty Shell :
yes
JESD-609 Code :
e4
Factory Lead Time :
12 Weeks
IEC Conformance :
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Fastening Type :
Threaded
Gender :
FEMALE
Option :
GENERAL PURPOSE
Total Number of Contacts :
19
Shell Size, MIL :
D
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
yes
Shell Size - Insert :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Datasheets
D38999/26MD19BD
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD19BD Overview
D38999/26MD19BD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD19BD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD19BD Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT