D38999/26MD19BC
Mfr.Part #
D38999/26MD19BC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 19C 19#20 SKT PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Finish :
Electroless Nickel
Orientation :
C
Total Number of Contacts :
19
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size, MIL :
D
IEC Conformance :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
DIN Conformance :
No
Contact Plating :
Gold
Published :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Operating Temperature :
-65°C~200°C
ECCN Code :
EAR99
REACH SVHC :
Unknown
Pbfree Code :
Type :
For Female Sockets
Body Plating :
Electroless Nickel
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Size :
20
Number of Positions :
19
Gender :
FEMALE
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Plug Housing
Shell Size - Insert :
Option :
GENERAL PURPOSE
MIL Conformance :
yes
Packaging :
Bulk
Contact Type :
Composite
Contact Shape :
Circular
Housing Color :
Silver
Filter Feature :
Empty Shell :
yes
JESD-609 Code :
e4
Datasheets
D38999/26MD19BC
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD19BC Overview
D38999/26MD19BC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD19BC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD19BC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT