D38999/26MD19BC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD19BC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Note :
Contacts Not Included
Shell Size, MIL :
D
REACH SVHC :
Unknown
Contact Type :
Crimp
Gender :
FEMALE
DIN Conformance :
No
Shell Finish :
Electroless Nickel
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Number of Positions :
19
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Plating :
Gold
Filter Feature :
No
Empty Shell :
yes
Shell Material :
Composite
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Plug Housing
Housing Color :
Silver
Type :
For Female Sockets
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Shape :
Circular
MIL Conformance :
yes
Option :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e4
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Fastening Type :
Threaded
Contact Size :
20
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Orientation :
C
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Total Number of Contacts :
19
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shielding :
Shielded
Body Plating :
Electroless Nickel
Shell Size - Insert :
Pbfree Code :
ECCN Code :
EAR99
IEC Conformance :
Datasheets
D38999/26MD19BC
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD19BC Overview
D38999/26MD19BC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD19BC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD19BC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT