D38999/26MD19BC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD19BC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLG HSG FMALE 19POS INLINE
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Positions :
19
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shielding :
Shielded
MIL Conformance :
yes
Packaging :
Bulk
Filter Feature :
No
Pbfree Code :
No
Contact Type :
Crimp
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Size :
20
DIN Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Published :
2006
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
Housing Color :
Silver
Fastening Type :
Threaded
Contact Plating :
Gold
Shell Size - Insert :
15-19
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Note :
Contacts Not Included
Shell Size, MIL :
D
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Type :
For Female Sockets
Shell Material :
Composite
ECCN Code :
EAR99
REACH SVHC :
Unknown
JESD-609 Code :
e4
Connector Type :
Plug Housing
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Shape :
Circular
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Body Plating :
Electroless Nickel
Gender :
FEMALE
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Orientation :
C
Total Number of Contacts :
19
Empty Shell :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
D38999/26MD19BC
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD19BC Overview
D38999/26MD19BC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD19BC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD19BC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT