D38999/26MD19BB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD19BB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG HSG FMALE 19POS INLINE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Total Number of Contacts :
19
Gender :
FEMALE
Filter Feature :
No
Published :
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Material :
Composite
Type :
For Female Sockets
Contact Plating :
Gold
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Option :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
No
Shielding :
Shielded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Type :
Crimp
Orientation :
B
DIN Conformance :
Empty Shell :
yes
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
19
Contact Size :
20
JESD-609 Code :
e4
REACH SVHC :
Unknown
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Ingress Protection :
Environment Resistant
IEC Conformance :
Connector Type :
Plug Housing
Body Plating :
Electroless Nickel
Shell Finish :
Electroless Nickel
Housing Color :
Silver
Contact Shape :
Circular
MIL Conformance :
yes
Fastening Type :
Threaded
Shell Size, MIL :
D
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
D38999/26MD19BB
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD19BB Overview
D38999/26MD19BB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD19BB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD19BB Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT