D38999/26MD19BB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD19BB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 19C 19#20 SKT PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
B
Shell Finish :
Electroless Nickel
Packaging :
Bulk
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Body Plating :
Electroless Nickel
Option :
GENERAL PURPOSE
Housing Color :
Silver
Total Number of Contacts :
19
Shell Material :
Composite
Shell Size - Insert :
DIN Conformance :
No
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Contact Plating :
Gold
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Fastening Type :
Threaded
Connector Type :
Plug Housing
Empty Shell :
yes
Type :
For Female Sockets
Contact Shape :
Circular
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
MIL Conformance :
yes
Ingress Protection :
Environment Resistant
IEC Conformance :
No
Pbfree Code :
REACH SVHC :
Unknown
Number of Positions :
19
Filter Feature :
Gender :
FEMALE
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size, MIL :
D
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Note :
Contacts Not Included
JESD-609 Code :
e4
Contact Size :
20
Contact Type :
Crimp
Datasheets
D38999/26MD19BB
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD19BB Overview
D38999/26MD19BB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD19BB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD19BB Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT