D38999/26MD19BB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD19BB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLG HSG FMALE 19POS INLINE
Stock
23
In Stock :
23
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Housing Color :
Silver
Shell Material :
Composite
Ingress Protection :
Environment Resistant
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
JESD-609 Code :
e4
Filter Feature :
No
Contact Size :
20
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Gender :
FEMALE
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Body Plating :
Electroless Nickel
Fastening Type :
Threaded
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shell Size, MIL :
D
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Plug Housing
Contact Plating :
Gold
Total Number of Contacts :
19
Contact Shape :
Circular
IEC Conformance :
No
Published :
2006
Orientation :
B
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Shell Size - Insert :
15-19
Contact Type :
Crimp
REACH SVHC :
Unknown
Empty Shell :
yes
MIL Conformance :
yes
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Type :
For Female Sockets
Packaging :
Bulk
Option :
GENERAL PURPOSE
DIN Conformance :
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
19
Pbfree Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
D38999/26MD19BB
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD19BB Overview
D38999/26MD19BB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD19BB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD19BB Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT