D38999/26MD19BA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD19BA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLG HSG FMALE 19POS INLINE
Stock
94
In Stock :
94
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Shielding :
Shielded
IEC Conformance :
No
Contact Shape :
Circular
Shell Size - Insert :
15-19
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
No
Shell Size, MIL :
D
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Positions :
19
Contact Type :
Crimp
Published :
2001
JESD-609 Code :
e4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Electroless Nickel
Housing Color :
Silver
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
A
Type :
For Female Sockets
Shell Material :
Composite
Empty Shell :
yes
Total Number of Contacts :
19
Filter Feature :
MIL Conformance :
yes
Note :
Contacts Not Included
Packaging :
Bulk
Gender :
Male
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
Plug Housing
DIN Conformance :
Fastening Type :
Threaded
Contact Size :
20
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Datasheets
D38999/26MD19BA
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD19BA Overview
D38999/26MD19BA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD19BA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD19BA Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT