D38999/26MD19BA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD19BA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 19C 19#20 SKT PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Ingress Protection :
Environment Resistant
Gender :
Male
Number of Positions :
19
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Orientation :
A
Connector Type :
Plug Housing
Fastening Type :
Threaded
Packaging :
Bulk
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
20
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Housing Color :
Silver
Shell Material :
Composite
IEC Conformance :
No
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
DIN Conformance :
No
Pbfree Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e4
MIL Conformance :
yes
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shielding :
Shielded
Type :
For Female Sockets
Total Number of Contacts :
19
Shell Size, MIL :
D
Shell Finish :
Electroless Nickel
Factory Lead Time :
12 Weeks
Filter Feature :
Contact Shape :
Circular
Contact Type :
Crimp
Empty Shell :
yes
Shell Size - Insert :
Datasheets
D38999/26MD19BA
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD19BA Overview
D38999/26MD19BA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD19BA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD19BA Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT