D38999/26MD19BA
Mfr.Part #
D38999/26MD19BA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Housing Color :
Silver
Shell Size - Insert :
Orientation :
A
Gender :
Male
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Contact Type :
Crimp
Filter Feature :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
yes
Empty Shell :
yes
Total Number of Contacts :
19
Fastening Type :
Threaded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Material :
Composite
IEC Conformance :
No
JESD-609 Code :
e4
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Finish :
Electroless Nickel
Type :
For Female Sockets
Contact Size :
20
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
19
DIN Conformance :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Published :
Pbfree Code :
Connector Type :
Plug Housing
Shell Size, MIL :
D
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
D38999/26MD19BA
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD19BA Overview
D38999/26MD19BA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD19BA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD19BA Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT