D38999/26MD19AN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD19AN
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG HSNG MALE 19POS INLINE
Stock
57
In Stock :
57
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Filter Feature :
No
Published :
2006
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Number of Positions :
19
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shielding :
Shielded
Gender :
Male
Option :
GENERAL PURPOSE
DIN Conformance :
No
JESD-609 Code :
e4
Fastening Type :
Threaded
Housing Color :
Silver
Empty Shell :
yes
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
Gold
Contact Shape :
Circular
Factory Lead Time :
16 Weeks
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Size - Insert :
15-19
Contact Type :
Crimp
Shell Finish :
Electroless Nickel
REACH SVHC :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Pbfree Code :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Total Number of Contacts :
19
Shell Material :
Composite
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Type :
For Male Pins
Contact Size :
20
Body Plating :
Electroless Nickel
IEC Conformance :
Connector Type :
Plug Housing
Note :
Contacts Not Included
Shell Size, MIL :
D
MIL Conformance :
yes
Orientation :
N (Normal)
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Datasheets
D38999/26MD19AN
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD19AN Overview
D38999/26MD19AN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD19AN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD19AN Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT