D38999/26MD19AN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD19AN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Stock
57
In Stock :
57
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Option :
GENERAL PURPOSE
MIL Conformance :
yes
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Shell Size, MIL :
D
Shell Size - Insert :
15-19
REACH SVHC :
Unknown
Number of Positions :
19
Contact Size :
20
Published :
2006
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Filter Feature :
No
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Finish :
Electroless Nickel
Connector Type :
Plug Housing
Contact Type :
Crimp
Ingress Protection :
Environment Resistant
Empty Shell :
yes
Type :
For Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Plating :
Gold
Orientation :
N (Normal)
Housing Color :
Silver
Pbfree Code :
No
Factory Lead Time :
16 Weeks
Packaging :
Bulk
Body Plating :
Electroless Nickel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
IEC Conformance :
Fastening Type :
Threaded
Contact Shape :
Circular
Total Number of Contacts :
19
JESD-609 Code :
e4
Note :
Contacts Not Included
Gender :
Male
Shell Material :
Composite
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Military Standard :
MIL-DTL-38999
DIN Conformance :
Datasheets
D38999/26MD19AN
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD19AN Overview
D38999/26MD19AN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD19AN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD19AN Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT