D38999/26MD19AN
Mfr.Part #
D38999/26MD19AN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSG MALE 19POS INLINE
Stock
57
In Stock :
57
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Body Plating :
Electroless Nickel
Published :
2006
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Plating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
Filter Feature :
No
IEC Conformance :
No
Gender :
Male
Note :
Contacts Not Included
Shell Material :
Composite
Housing Color :
Silver
Type :
For Male Pins
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Empty Shell :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Option :
GENERAL PURPOSE
MIL Conformance :
yes
Contact Size :
20
Shielding :
Shielded
Contact Shape :
Circular
Shell Finish :
Electroless Nickel
REACH SVHC :
Unknown
Packaging :
Bulk
Orientation :
N (Normal)
Contact Type :
Crimp
Number of Positions :
19
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
DIN Conformance :
JESD-609 Code :
e4
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Shell Size, MIL :
D
Total Number of Contacts :
19
Ingress Protection :
Environment Resistant
Pbfree Code :
Shell Size - Insert :
15-19
Connector Type :
Plug Housing
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Datasheets
D38999/26MD19AN
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD19AN Overview
D38999/26MD19AN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD19AN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD19AN Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT