D38999/26MD19AE
Mfr.Part #
D38999/26MD19AE
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSG MALE 19POS INLINE
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Circular
Number of Terminals :
19
Number of Ports :
1
Mounting :
Cable Mount
Mating Cycle (Cycles) :
500
Maximum Current Rating (A) :
7.5
Military Standard Series :
Series III
SVHC Exceeds Threshold :
yes
Contact Material :
COPPER ALLOY
SVHC :
yes
EU RoHS :
Compliant
Shell Size / Insert Arrangement :
Termination Method :
Crimp
Contact Gender :
Pin
Body Orientation :
Straight
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Polarization :
E
Contact Plating :
Gold
Automotive :
Composite
Maximum Operating Temperature (°C) :
200
Minimum Operating Temperature (°C) :
-65
Shell Plating :
Nickel
Product Diameter (mm) :
32.5
Insulation Resistance (MOhm) :
Wire Size (AWG) :
Gender :
PL
ECCN (US) :
EAR99
Less Contact :
Product Length (mm) :
31
PPAP :
No
Number of Contacts :
19
Mating Style :
Threaded
Datasheets
D38999/26MD19AE
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT