D38999/26MD19AD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD19AD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 19C 19#20 PIN PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Option :
GENERAL PURPOSE
Fastening Type :
Threaded
Contact Plating :
Gold
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Type :
Crimp
Connector Type :
Plug Housing
Pbfree Code :
No
Packaging :
Bulk
Filter Feature :
No
Shielding :
Shielded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Published :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
DIN Conformance :
REACH SVHC :
Unknown
Number of Positions :
19
Contact Shape :
Circular
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Note :
Contacts Not Included
Body Plating :
Electroless Nickel
Shell Material :
Composite
Factory Lead Time :
12 Weeks
Empty Shell :
yes
Military Standard :
MIL-DTL-38999
MIL Conformance :
yes
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
ECCN Code :
EAR99
Housing Color :
Silver
Type :
For Male Pins
Shell Size, MIL :
D
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Total Number of Contacts :
19
JESD-609 Code :
e4
IEC Conformance :
Contact Size :
20
Gender :
Male
Shell Finish :
Electroless Nickel
Datasheets
D38999/26MD19AD
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD19AD Overview
D38999/26MD19AD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD19AD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD19AD Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT