D38999/26MD19AD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD19AD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Housing Color :
Silver
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Plug Housing
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Empty Shell :
yes
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Plating :
Gold
MIL Conformance :
yes
REACH SVHC :
Unknown
Body Plating :
Electroless Nickel
ECCN Code :
EAR99
Fastening Type :
Threaded
Gender :
Male
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Contact Shape :
Circular
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
No
JESD-609 Code :
e4
Packaging :
Bulk
DIN Conformance :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Size, MIL :
D
Shell Material :
Composite
Pbfree Code :
Type :
For Male Pins
Number of Positions :
19
Shell Size - Insert :
Contact Size :
20
Filter Feature :
Note :
Contacts Not Included
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Type :
Crimp
Published :
Total Number of Contacts :
19
Shell Finish :
Electroless Nickel
Option :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
D38999/26MD19AD
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD19AD Overview
D38999/26MD19AD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD19AD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD19AD Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT