D38999/26MD19AD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD19AD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSG MALE 19POS INLINE
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Type :
For Male Pins
Contact Plating :
Gold
Contact Type :
Crimp
Fastening Type :
Threaded
Shell Material :
Composite
Number of Positions :
19
Shell Finish :
Electroless Nickel
Option :
GENERAL PURPOSE
Published :
Gender :
Male
Shell Size - Insert :
ECCN Code :
EAR99
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Size :
20
Contact Shape :
Circular
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
yes
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Pbfree Code :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Size, MIL :
D
Housing Color :
Silver
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Empty Shell :
yes
Operating Temperature :
-65°C~200°C
REACH SVHC :
Unknown
Total Number of Contacts :
19
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Plug Housing
Note :
Contacts Not Included
IEC Conformance :
No
Body Plating :
Electroless Nickel
DIN Conformance :
Filter Feature :
JESD-609 Code :
e4
Packaging :
Bulk
Datasheets
D38999/26MD19AD
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD19AD Overview
D38999/26MD19AD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD19AD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD19AD Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT