D38999/26MD19AC
Mfr.Part #
D38999/26MD19AC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 19C 19#20 PIN PLUG
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
JESD-609 Code :
e4
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gender :
Male
DIN Conformance :
No
Type :
For Male Pins
ECCN Code :
EAR99
Total Number of Contacts :
19
Note :
Contacts Not Included
Empty Shell :
yes
Ingress Protection :
Environment Resistant
Filter Feature :
No
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Housing Color :
Silver
Shell Finish :
Electroless Nickel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shielding :
Shielded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Pbfree Code :
Shell Size - Insert :
15-19
MIL Conformance :
yes
Fastening Type :
Threaded
REACH SVHC :
Unknown
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
Plug Housing
IEC Conformance :
Published :
2006
Contact Plating :
Gold
Packaging :
Bulk
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
19
Orientation :
C
Contact Size :
20
Body Plating :
Electroless Nickel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Type :
Crimp
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Size, MIL :
D
Datasheets
D38999/26MD19AC
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD19AC Overview
D38999/26MD19AC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD19AC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD19AC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT