D38999/26MD19AB
Mfr.Part #
D38999/26MD19AB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG HSNG MALE 19POS INLINE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
B
Total Number of Contacts :
19
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Body Plating :
Electroless Nickel
Note :
Contacts Not Included
Contact Shape :
Circular
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
2 Weeks
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Type :
Crimp
Number of Positions :
19
Ingress Protection :
Environment Resistant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
MIL Conformance :
yes
ECCN Code :
EAR99
Shielding :
Shielded
REACH SVHC :
Unknown
GENERAL PURPOSE
Shell Size, MIL :
D
JESD-609 Code :
e4
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Pbfree Code :
No
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Size :
20
Connector Type :
Plug Housing
Contact Plating :
Gold
Published :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Gender :
Male
Shell Material :
Composite
Housing Color :
Silver
Fastening Type :
yes
Type :
For Male Pins
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Filter Feature :
Packaging :
Bulk
DIN Conformance :
Datasheets
D38999/26MD19AB
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD19AB Overview
D38999/26MD19AB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD19AB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD19AB Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT