D38999/26MD19AB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD19AB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Positions :
19
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Finish :
Electroless Nickel
Body Plating :
Electroless Nickel
JESD-609 Code :
e4
DIN Conformance :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
2 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Ingress Protection :
Environment Resistant
REACH SVHC :
Unknown
Gender :
Male
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Size :
20
Pbfree Code :
No
Contact Plating :
Gold
Housing Color :
Silver
Contact Type :
Crimp
Orientation :
B
ECCN Code :
EAR99
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
MIL Conformance :
yes
Connector Type :
Plug Housing
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Published :
Shell Size, MIL :
D
IEC Conformance :
Note :
Contacts Not Included
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Total Number of Contacts :
19
Fastening Type :
Threaded
Empty Shell :
yes
Shell Size - Insert :
Type :
For Male Pins
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Material :
Composite
Contact Shape :
Circular
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Filter Feature :
Datasheets
D38999/26MD19AB
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD19AB Overview
D38999/26MD19AB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD19AB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD19AB Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT