D38999/26MD19AB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD19AB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 19C 19#20 PIN PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Filter Feature :
No
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ingress Protection :
Environment Resistant
ECCN Code :
EAR99
Connector Type :
Plug Housing
REACH SVHC :
Unknown
Shielding :
Shielded
Published :
Type :
For Male Pins
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Empty Shell :
yes
Number of Positions :
19
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size, MIL :
D
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Fastening Type :
Threaded
Gender :
Male
Note :
Contacts Not Included
Contact Plating :
Gold
Contact Type :
Crimp
Body Plating :
Electroless Nickel
Housing Color :
Silver
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Factory Lead Time :
2 Weeks
Shell Finish :
Electroless Nickel
Pbfree Code :
No
Shell Size - Insert :
Contact Shape :
Circular
IEC Conformance :
MIL Conformance :
yes
JESD-609 Code :
e4
Contact Size :
20
Total Number of Contacts :
19
Shell Material :
Composite
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
DIN Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Orientation :
B
Datasheets
D38999/26MD19AB
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD19AB Overview
D38999/26MD19AB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD19AB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD19AB Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT