D38999/26MD19AA
Mfr.Part #
D38999/26MD19AA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG HSNG MALE 19POS INLINE
Stock
21
In Stock :
21
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Empty Shell :
yes
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Finish :
NICKEL PLATED
yes
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mounting Type :
CABLE
Total Number of Contacts :
19
Termination Type :
MIL Conformance :
Contact Gender :
Male
ECCN Code :
EAR99
Body/Shell Style :
PLUG
DIN Conformance :
Mixed Contacts :
Contact Finish Termination :
Nickel (Ni)
Contact Plating :
Gold
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Coupling Type :
Threaded
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Backshell Type :
Solid
Option :
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish - Mating :
Nickel
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, POLARIZED, RFI SHIELDED, COMPATIBLE CONTACT: M39029/58363
Shell Size :
D
Datasheets
D38999/26MD19AA
MIL SERIES CONNECTOR COMPOSITE CABLE NICKEL PLATED
D38999/26MD19AA Overview
D38999/26MD19AA Features
D38999/26MD19AA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MD19AA Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT